St Antoine House and locality
Contact us
Miejsca do zwiedzania  

Lezignan – Corbieres: Bizanet: Narbonne: Zamki Katarów: Carcassonne: Opactwo Fontfroide: Plaże: Krajobraz

Plaże La Franqui

Osoby preferujące typ turystyki stacjonarnej, mogą kojarzyć nazwę Narbonne (w języku polskim – Narbona) z pięknym, znanym miejscem wypoczynku nad Morzem Śródziemnym – Narbonne Plage.

Narbonne i Narbonne Plage nie są jednak tymi samymi miejscami. Co prawda obie miejscowości leżą w odległości kilkunastu kilometrów od siebie, lecz poza nazwą nie mają dziś nic ze sobą wspólnego. Przed wiekami Narbonne pełni rolę portu morskiego, ale zamulenie powoduje odcięcie miasta od wód i tylko dzięki Kanałowi de la Robine, dziś istnieje połączenie z wodnymi szlakami komunikacyjnymi.

Langwedocja (oksyt. Lengadňc, franc. Languedoc) – kraina historyczna w południowo-wschodniej Francji, między Pirenejami, Masywem Centralnym, Rodanem i Morzem Śródziemnym. Obecnie wraz z Roussillon tworzy region administracyjny Langwedocja-Roussillon. Słynie z produkcji wina.

Leucate

Langwedocja była w średniowieczu (IX-XIV w.) terenem wyjątkowego rozkwitu kultury i życia miejskiego. Pod tym względem mogła się z nią równać jedynie północna Italia i Katalonia. Niektórzy historycy wysuwają hipotezę, że gdyby nie zrujnowała Langwedocji krucjata przeciw albigensom, renesans mógłby narodzić się właśnie tam.

Rodzimym językiem tej krainy jest oksytański - język trubadurów, który odegrał wielką rolę w historycznym rozwoju poezji katalońskiej, hiszpańskiej i francuskiej. Langwedocja jest częścią Oksytanii, rozległej krainy językowo-kulturalnej obejmującej także Prowansję, Monako, pograniczne doliny Piemontu, skrawek Ligurii i dolinę Aran w pirenejskiej części Katalonii.

Jest on dobrze rozwinięty gospodarczo dzięki licznie występującym bogactwom mineralnym i ciepłemu klimatowi śródziemnomorskiemu sprzyjającemu rolnictwu. Tu właśnie znajduje się 30-50% winnic francuskich.

Langwedocja to z jednej strony kilometry łagodnego wybrzeża, z drugiej zaś dzikie góry.

Płaskie plaże i przybrzeżne laguny stanowią naturalną oprawę dla nadmorskich ośrodków wypoczynkowych Langwedocji, które co roku przyciągają miliony wczasowiczów. W głębi lądu leżą spalone słońcem ziemie, z których pochodzi połowa win stołowych produkowanych we Francji oraz pierwsze w sezonie brzoskwinie i czereśnie.

Wybrzeża Langwedocji rozciągają się na ponad dwieście kilometrów w różnorodnych formach - od wybrzeża piaszczystego, które zdominowały większość plaż, w tym masowe Clape w Gard, które są podobne do Wybrzeża Kości Słoniowej w Vermeille (Pireneje Orientales) W dolnej części Clape kurorty nadmorskie, piaszczyste plaże i laguny przyciągają miłośników przyrody i surfingu..

Szczególnie polecane odległe 45 minut od Saint-Antoine:

Saint-Pierre La Mer - oferuje 8 km drobnego piasku

Narbonne Plage - niezwykły 5 km plaży z drobnoziarnistego piasku

Gruissan Plaża - 1300 domków wzdłuż plaży

Port la Nouvelle - 15 km z drobnoziarnistego piasku

Leucate Plage - osłonięte od wiatru przez dominujące urwisko

La Franqui - jeden z pierwszych w regionie ośrodków gromadzących entuzjastów nart wodnych

A mniej niż 60 minut od Saint-Antoine:

La Côte Vermeille – nazwany tak w XIX wieku ze względu na kolor łupków skał o świcie lub zmierzchu. Wybrzeże usiane małymi wioskami znane jest również ze względu na jego podwodne piękno.

Collioure – Północny port który na początku XX wieku stał się kolebką fowizmu. Oferuje port jachtowy i centrum nurkowe, żeglarstwo, windsurfing;

Port Vendres - nadmorski kurort i jeden z najbardziej aktywnych portów rybackich w regionie Aide;

Banyuls sur Mer – nadmorski kurort, port wypoczynkowy u stóp gór Massif des Albčres, ostatnie miejsce przed hiszpańską granicą;


Krajobraz

bupleurum parasol pine phlomis

Krajobraz jest bardzo urozmaicony. Wybrzeże morskie z piaszczystymi plażami i dużymi jeziorami przybrzeżnymi graniczy ze stokami Pirenejów. Nowoczesne ośrodki turystyczne sąsiadują z licznymi zabytkowymi miejscowościami. Warto zapuścić się w głąb lądu by zwiedzić średniowieczny zamek w Carcasonne, stare rzymskie miasto Nimes, twierdze Katarów, rzymski akwedukt Pont du Gard, zjechać do grot, skorzystać ze spływów kajakowych na tutejszych rzekach, zobaczyć dziką przyrodę Parku Narodowego Sewennów i górskiego obszaru Górnej Langwedocji.

To tutaj, na rozlewiskach terenów Camargue zobaczyć można unikalne w skali Europy siedliska różowych flamingów. To wszystko sprawia, że każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie.

Saint-Antoine znajduje się na skraju Parku Regionalnego w Narbonne w basenie Morza Śródziemnego, 41. Parku Narodowego we Francji. Od przybrzeżnych lagun Morza Śródziemnego do masowych, stromych Corbičres, ten park oferuje wiele wyjątkowych miejsc i krajobrazów z niezwykłym bogactwem flory i fauny. Goście mogą cieszyć się spacerem w tych wielkich, naturalnych przestrzeniach lub rowerową przejażdżką na trasach o łącznej długości ponad 200 km.

Kilka kilometrów na północny-zachód znajduje się naturalny park Haut- Langwedocja - z wąwozem Héric i masywem górskim Caroux i Espinouse (z których jest niesamowity widok na Saint-Antoine).

Masy Black Mountain, na północ od Saint-Antoine, gdzie wysokość Pic de Nore dochodzi do 1210m, kryją źródła którymi Paweł Riquet zasilił wody Canal du Midi. Na tym obszarze krzyżuje się wiele starożytnych ścieżek i tras pielgrzymek a które stały się miejscem dla różnych rodzajów działalności: turystyka piesza i konna, lotniarstwo, paralotniarstwo, kolarstwo górskie i sporty wodne.

Między Narbonne a basenem Morza Śródziemnego stoi potężna 17 km długa i szeroka 7 km - la Clape ( "stos kamieni"). Ta wyspa w czasach rzymskich słynęła z wysokich, wapiennych klifów, kanionów i dolin pokrytych zaroślami, sosnowych lasów i dębowych gajów. Błękit nieba i morza, ochrowa czerwień ziemi, zielono-żółta roślinność - to cechy, które przyciągnęły malarstwo Toulouse-Lautreca, który tworzył w tych stronach.

Le Gouffre de l'Oeil Doux - to miejsce strzeżone, niesamowicie naturalne i ciekawe, pozostaje mocnym i oryginalnym punktem wielu wędrówek lub wycieczek na rowerze górskim.

A 20 minut od Saint-Antoine jest Bages, niewielka malownicza wioska rybacka położona na skraju jednej z najlepiej zachowanych lagun wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Bages jest otoczony przez zarośla oliwek, fig, migdałów, kolcolistów, lawendy i rozmarynu. W tym niezwykłym zestawieniu, białe czaple egzystują obok różowych flamingów. Na wiosnę dołączają do nich kaczki kazarki, inne czaple a nawet bociany. Spacer skrajem laguny stwarza warunki aby znaleźć się w samym sercu jej flory (trzciny, glasswort ...) i pozwoli spojrzeć na wioskę pod wyjątkowym kątem.

@ LesCorbières.com 2011