St Antoine House and locality
Contact us
Miejsca do zwiedzania  

Lezignan – Corbieres: Bizanet: Narbonne: Zamki Katarów: Carcassonne: Opactwo Fontfroide: Plaże: Krajobraz

Narbonne to najstarsze miasto południowo - wschodniej Francji, sięgające korzeniami 118 roku przed Chrystusem, znane jako Narbo Martius, później stolica Galii Narbonnensis, rozciągającej się od Tuluzy po dzisiejszą Genewę. Narbonne - ostatni bastion Arabów na dzisiejszych ziemiach Francji.

Od momentu powstania Narbonne, stolica pierwszej kolonii rzymskich poza Włochami, Galii Narbońskiej przez stulecia była granicą i obiektem ścierania się historii i gospodarki pomiędzy Włochami i Hiszpanią, wpływu Atlantyku i Morza Śródziemnego, Pirenejów i Masywu Centralnego. Południowa Europa jest w Narbonne już do czasów rzymskich za pośrednictwem Via Domitia.

Zawsze na rozdrożu miasto Narbonne wyrobiło sobie pozycję jako miejsca spotkań, odkryć i rekreacji.

Śródziemnomorskie w duszy, ze wszystkich stron urokliwe i malownicze, Narbonne z jej łagodnym klimatem tak pociąga za sobą i otwiera swoje podwoje, zaprasza do udziału z jej stałym dążeniem do "żyć dobrze".

Miasto ma nieco mniej niż 50 000 mieszkańców, leży na skrzyżowaniu połączeń drogowych i kolejowych. Do Morza Śródziemnego jest 15 km, 55 km od Carcassonne, 62 km od Perpignan i 90 km od Montpellier.

Narbonne - spadkobierca starożytnej i średniowiecznej bogatej przeszłości, jasne foyer sztuki aż do XVIII wieku, wielkie dziedzictwo historii przywrócono w ramach modernizacji i rozwoju jego starego centrum.

Rok 1244. W Narbonne odbywa się spotkanie biskupów całego kościoła w celu ustanowienia praw i uregulowania spraw doktryny wiary i moralności. Sobór w Narbonne precyzuje i daje wskazówki postępowania wykonawcom „gniewu papieża” w czasie inkwizycji.

Sobór pozostawia po sobie również plan budowy gotyckiej katedry, który jest wdrażany w życie kilkadziesiąt lat później. Po siedemdziesięciu pięciu latach budowy gigantycznej świątyni, w 1347 roku, historyczny proces sądowy, związany między innymi z koniecznością rozbiórki części murów miejskich dla kontynuacji rozbudowy jednej z naw, wstrzymuje nad nią prace. Niedokończona budowla sakralna, którą można obejrzeć dziś, to rzadka pozostałość z ponurego średniowiecza.

Wśród najważniejszych miejsc do odwiedzenia, Narbonne proponuje:


Cathedral of Saint-Just and Saint Pasteur

Cathedrale Saint-Just i Saint Pasteur - jeden z najpiękniejszych kościołów w południowej Francji. Jest trzecią najwyższą budowlą gotycką we Francji, choć spotyka się nieuzasadnione opinie, iż jest to po katedrze w Ulm drugi najwyższy gotycki obiekt sakralny świata. Faktem jest, że chór umieszczony na wysokości około 40 metrów, stanowi architektoniczny wyczyn. Świątynia – natchnienie cesarza Karola V przy przebudowie katedry św. Wita na Hradczanach w Pradze.

W bliskiej odległości plac de l’Hotel de Ville (w czasach rzymskich Via Domitia – droga z Cesarstwa do Hiszpanii), z Pałacem Arcybiskupim, Starym i Nowym, gdzie dziś siedziba mera, apartamenty Ludwika XVI, mozaiki rzymskie, czy obrazy słynnych mistrzów pędzla. Narbońska bazylika St-Paul-Serge, stojąca na cmentarzysku z IV wieku, czy Roman Horrerum – pierwotnie spichlerz, dziś labirynt podziemnych przejść.

Narbonne Lapidary MuseumInne miejsca godne uwagi:

Canal de la Robine - jest istotnym elementem życia Narbonne. Ten kanał wodny łączący Canal du Midi do Morza Śródziemnego poprzez centrum miasta odzwierciedla historię starego miasta.

Kanał Midi, niezwykle interesujące dzieło ludzkiej pasji i geniuszu. Pomysł wybudowania 240 km kanału, łączącego, przez rzekę Garonnę, Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim, powstał w XVII wieku i do realizacji tego przedsięwzięcia przekonano króla Ludwika XIV.

Most Kupiecki – most na ciągu sklepów będący architektoniczną pozostałością starożytnego Via Domitia.


 

 

Les Halles – Hale Targowe obok rynku i blisko Canal de la Robine, to okazały pawilon w stylu Baltard który otworzył swoje podwoje w 1901 roku. Jego wspaniała metalowa konstrukcja, jego filary, drzwi i dach tego domu z kamienia i stali majestatyczne do dziś jest jednym z najlepszych starych domów towarowych we Francji. Działalności hali jest aktywna przez cały rok, a głównie w okresie letnim. Z jego 72 tradycyjnych, najlepszych produktów świeżych owoców i warzyw, ryb, serów i wina z tego regionu, Narbonne jest rozpoznawane w całej Langwedocji ze względu na ich jakość, wybór i klimat.

Izba Charles Trenet - możliwość zwiedzenia pamiątek po muzyku Charles Trenet.

@ LesCorbières.com 2011